Lipno uhonoruje rocznicę śmierci wybitnego profesora.
25 marca br. w Urzędzie Miejskim w Lipnie z inicjatywy profesora Tomasza Szlendaka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się spotkanie organizacyjne poświęcone obchodom pięćdziesiątej rocznicy śmierci profesora Stanisława Ossowskiego.
Stanisław Ossowski urodził się 22 maja 1897 roku w Lipnie. Jego ojcem był Władysław Ossowski – lipnowski lekarz i społecznik. Po ukończeniu gimnazjum we Włocławku, w 1915 roku rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Podczas II wojny światowej wykładał wraz z żoną Marią w konspiracyjnym Uniwersytecie Warszawskim, działał w tajnym Polskim Instytucie Socjologicznym. W 1945 roku organizował Uniwersytet Łódzki; pracował na stanowisku profesora, był dziekanem Wydziału Humanistycznego i kierownikiem Katedry Teorii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1947 roku związany z Uniwersytetem Warszawskim do śmierci 7 listopada 1963 roku.
Burmistrz Lipna Dorota Łańcucka oraz profesor Włodzimierz Wincławski z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu podczas spotkania ustalili tytuł roboczy sesji poświęconej pamięci słynnego profesora i jego ojca lekarza – „Ojczyzna prywatna Władysława i Stanisława Ossowskich”. Współorganizatorami uroczystości będą Instytut Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miejski w Lipnie oraz Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Lipnie. Przy okazji władze miasta zobowiązały się do przygotowania prezentacji wszystkich zasłużonych i honorowych obywateli naszego miasta.
Apelujemy do mieszkańców, którzy posiadają informacje i publikacje poświęcone życiu i działalności Stanisława i Władysława Ossowskich o kontakt z Urzędem Miejskim.