Obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W sobotę obchodziliśmy uroczystość 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Obchody święta narodowego rozpoczęły się od uroczystej mszy w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie. Po nabożeństwie, przy dźwiękach orkiestry delegacje organizacji społecznych i politycznych, instytucji, szkół, służb mundurowych udały się na Plac Dekerta, gdzie rozpoczęły się uroczystości oficjalne oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lipnie. Burmistrz Dorota Łańcucka oraz młodzież gimnazjalna w swoim wystąpieniu nawiązali do 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (pełny tekst wystąpienia burmistrz poniżej). Głos zabrał poseł na Sejm RP Jan Krzysztof Ardanowski. Uroczystości zakończono złożeniem przez delegacje kwiatów i wiązanek pod Pomnikiem Wdzięczności na Placu Dekerta.
Dzień 3 maja 1791 roku stanowi jedną z najważniejszych dat w polskim kalendarzu historycznym. 223 lata temu Polska mogła się chwalić ustawą rządową – przełomową i nowoczesną. Przygotowana w toku poufnych narad stronnictwa demokratycznego i Stanisława Augusta Poniatowskiego usunęła z sejmu szlachtę gołotę, zniosła liberum veto, wzmocnieniu uległo mieszczaństwo, zapewniono prawa i wolności. Konstytucja miała stanowić punkt wyjścia do dalszych przemian społeczno - ekonomicznych. Rozwój kraju wymagał zmian, ale oponenci Konstytucji uważali, że reformy wprowadzą despotyzm, a polskość zostanie zagrożona.
W czasie zaborów konstytucja mobilizowała do walk o niepodległość, była dowodem dumy i chwały twórczych sił narodu polskiego. 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, by przywrócić dzień 3 maja jako święto państwowe, które dzisiaj możemy wspólnie radośnie celebrować.
Na przestrzeni wielkowiekowej historii Lipna wspominaliśmy kilka dni temu koleje naszego losu, Lipno było zlepkiem różnych kultur i doświadczeń. Mniejszości narodowe wzbogaciły tradycje i obyczaje, przyniosły nowe idee. Otwarta w herbie naszego miasta brama symbolizuje otwarcie na wolność i tolerancję. Lipnowskie instytucje, związki i stowarzyszenia są czynnikami integrującymi lokalną społeczność. Solidarność przejawiająca się w społecznych postawach, nawet tak niewielkich gestach jak wywieszenie flagi, buduje szacunek dla własnego narodu i drugiego człowieka.
Zasadniczym walorem Konstytucji 3 Maja było pokazanie, że naród polski znalazł własną drogę, która pozwoliła połączyć modernizację z zachowaniem podstawowych wartości. Zmiany zawsze wywołują obawy i wątpliwości, jednakże dynamika rozwoju współczesnego świata wymusza i dzisiaj sojusz nowoczesności, i innowacyjności z jednoczesnym poszanowaniem dorobku kulturowego. U progu nowej perspektywy finansowej, wyzwania jakie przed nami stoją stanowią niepowtarzalną szansę na szybszy rozwój i lepszą przyszłość kolejnych pokoleń. Nie możemy, tak jak dwieście lat temu myśleć kategoriami prywaty. Nie warto więc popełniać tych samych błędów, wiedząc że ceną nieuzasadnionego uporu wynikającego z fobii, uprzedzeń i kompleksów, będzie jedynie marazm i stagnacja. Dzisiejszy dzień daje okazję do refleksji, do poczucia odpowiedzialności każdego z nas za swój kraj, za jego status, kondycję i bezpieczeństwo. Budowanie narodowego potencjału jest elementem realizacji narodowych aspiracji przy wykorzystaniu współczesnych możliwości w europejskiej przestrzeni. Poczucie godności i dumy z własnej historii, nauka, praca i wsparcie dla rozwoju powinno być naturalnym zachowaniem, o którym nie trzeba przypominać jedynie podczas rocznic.
Dzisiejszy hołd składamy twórcom zasad zapisanych w pierwszej konstytucji w Europie jako wyraz pamięci i szacunku dla fundamentów rozwoju współczesnego i nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego, nie zapominając o wielkim Polaku, Honorowym Obywatelu naszego miasta, liderze przemian ustrojowych, Lechu Wałęsie. Niech wspólne dziedzictwo stanie się szansą dla nas drogowskazem, niech będzie gwarancją lepszej przyszłości!