Firma NEXERA rozpoczyna budowę dostępowej sieci światłowodowej o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s) w ramach rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Cała sieć NEXERY w w regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem obejmie ponad 450 000 gospodarstw domowych i umożliwi dostęp do szybkiego Internetu, usług telekomunikacyjnych oraz telewizji cyfrowej. Ponad 280 000 gospodarstw domowych oraz ponad 2 600 szkół zostanie objętych siecią dzięki dofinansowaniu ze środków UE.
Na rozbudowie sieci dostępowej skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również jednostki oświatowe, przedsiębiorcy i lokalni operatorzy. Dostęp do bogatszej oferty telewizyjnej, treści video „na żądanie”, elektronicznych usług bankowych, e-zakupów, czy możliwość wykonywania pracy zdalnej, to tylko wybrane możliwości, z których skorzystać będą mogli niebawem mieszkańcy obszarów dotychczas nie objętych zasięgiem szerokopasmowego Internetu.
Budowa sieci światłowodowej w regionie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w wyniku którego dostęp do szybkiej sieci światłowodowej otrzyma łącznie 530 tysięcy gospodarstw domowych. NEXERA to pierwszy w Polsce hurtowy operator światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali, udostępniający swoją infrastrukturę detalicznym dostawcom Internetu. Firma przeznaczy ok 1,5 miliarda złotych, w tym niemal 600 mln zł pozyskanych ze środków unijnych, na stworzenie szybkiej sieci dostępu do Internetu na terenach cyfrowo wykluczonych w 4 regionach Polski. Aż 310 tysięcy gospodarstw domowych i ponad 2 900 szkół zostanie podłączonych do sieci światłowodowej dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Infrastruktura światłowodowa, z której będą mogli korzystać zarówno ogólnopolscy, jak i lokalni operatorzy internetowi, pozwala na znacznie stabilniejszy i szybszy dostęp do Internetu w porównaniu do sieci mobilnych, radiowych czy starszych technologii kablowych.
Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, do 2020 roku każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowaną możliwość korzystania z internetowego łącza nie wolniejszego niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z dostępu do Internetu o prędkości 100 Mb/s. Tymczasem, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Zgodnie z aktualnymi danymi GUS, w woj. kujawsko-pomorskim bez dostępu do Internetu pozostaje wciąż 14,3% gospodarstw domowych, w woj. mazowieckim zaś – 12,3%.