W rocznicę porozumień
Dzień 31 sierpnia został dwa lata temu wpisany przez Sejm RP do kalendarza świąt państwowych jako Dzień Solidarności i Wolności. Święto to ustanowiono w związku z rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W tym dniu burmistrz Janusz Dobroś spotkał się z ludźmi, którzy walczyli o wolną Polskę.
Jako, że 31 sierpnia zbiega się w kalendarzu z dniem 1 września na spotkanie do Miejskiego Centrum Kultury zaproszono kombatantów II Wojny Światowej, byłych więźniów politycznych i osoby prześladowane w czasach PRLu.
Władze miasta oprócz burmistrza reprezentowała Maria Turska, przewodnicząca Rady Miejskiej i Alicja Letkiewicz-Sulińska, sekretarz miasta.
Wszystkich zaproszonych witała Młodzieżowa Orkiestra Dęta MCK im. Poli Negri w Lipnie.
Gospodarzem spotkania była dyrektor lipnowskiego MCK Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz. W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Janusz Dobroś mówił o heroicznej postawie lipnowian, którzy brali czynny udział w działaniach wojennych na terenie Polski i Europy. W drugiej części swojego wystąpienia nawiązał do wielkiego ruchu społecznego, jakim jest Solidarność. – Wspominamy wydarzenia sprzed ponad ćwierć wieku nie dla sentymentu, ale w przeświadczeniu, że historia toczy się dalej. Kontynuujemy dzieło zapoczątkowane przez odważnych ludzi, którzy stawili czoło aparatowi przemocy – powiedział Janusz Dobroś przed wręczeniem okolicznościowych podziękowań kombatantom wojennym i ludziom Solidarności.
W dwuczęściowym programie artystycznym zgromadzeni wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Bogdana Sucharskiego i utworów poetyckich w interpretacji Kamila Mroza. Krótkiej prezentacji twórczości Jacka Kaczmarskiego, nieżyjącego już barda Solidarności, dokonał Aleksander Rawski i Arkadiusz Bejger. Obecni na spotkaniu nie kryli swojego wzruszenia.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa materiałów związanych z Solidarnością, pochodzącymi z pierwszych lat jej działalności. Materiały należą do jednego z działaczy związku, Jana Retlikowskiego i Adama Krochmala.
Do Miejskiego Centrum Kultury przybył również sztandar Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność FUWK Konwektor Lipno.
Jest to sztandar szczególny, gdyż został poświęcony w dniu ogłoszenia stanu wojennego - 13 grudnia 1981 r.
Fotoreportaż ze spotkania