Jak co roku, w dniu 15 sierpnia w naszym mieście uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego pod Pomnikiem Niepodległości w Parku Miejskim.
Była msza święta w intencji Ojczyzny i parafian w kościele pw. Wniebowzięcia NMP oraz wspólny przemarsz pod Pomnik Niepodległości, a tam apel i złożenie kwiatów. Po nich wszyscy uczestnicy mogli udać się na wystawę dioramów i modeli militarnych, zorganizowaną przez MCK-a w Lipnie.
Trzeba pamiętać, że dzień 15 sierpnia, od 1992 roku obchodzony jest jako Święto Wojska Polskiego. W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza zostało prawnie sankcjonowane rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z 1923 roku, aby czcić chwałę oręża polskiego i święcić pamięć poległych w walkach z wojskami bolszewickimi w 1920 roku.
Wojska Polskie pokonały Armię Czerwoną w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stąd zwycięską bitwę stoczoną na przedpolach Warszawy pod dowództwem Józefa Piłsudskiego nazywamy „cudem nad Wisłą”.
Walki toczyły się jednak na przestrzeni prawie 450 km, zginęło w nich ponad 15 tys. Polaków, którzy bronili dopiero co odzyskanej wolności.
Do Lipna nieprzyjacielskie wojska wkroczyły już 13 sierpnia, a komendantem Straży Obywatelskiej na powiat lipnowski został Jerzy Starzyński, właściciel majątku Maliszewo. Najpierw więziony, po kilku dniach okrutnie zamordowany, poniósł najwyższą ofiarę. W 1926 roku Starzyńskiego odznaczono pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi.
Wolność nie jest dana raz na zawsze. Bohaterska śmierć Jerzego Starzyńskiego czy zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej zapobiegły w rozprzestrzenieniu się inwazji Armii Czerwonej w Europie. To była walka o wolność „naszą i waszą”, o przyszłe pokolenia.
Teraźniejszość to czas między przeszłością a przyszłością, a wolność to jedna z najcenniejszych wartości naszych czasów. Korzystajmy z niej mądrze, szanując siebie nawzajem, ze świadomością udziału w jej tworzeniu i utrzymaniu, także poza granicami naszego kraju. A hołd jaki składamy dzisiaj poległym, niech wyzwoli w nas pamięć o przeszłości – tak mówiła w swoim przemówieniu pod pomnikiem pełniąca funkcję Burmistrza Miasta Lipna Dorota Łańcucka.