W tym roku przypada 125. rocznica urodzin legendarnej aktorki pochodzącej z Lipca. Z tej okazji Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowała wystawę poświęconą hollywoodzkiej gwieździe kina niemego. Ekspozycja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego będzie czynna od 7 do 28 lutego 2022 r.
Na wystawę trafiły pamiątki i materiały udostępnione przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. Są wśród nich pocztówki, fotografie, posrebrzane łyżeczki z wizerunkiem oraz kopią oryginalnego autografu aktorki.
W urzędzie marszałkowskim obejrzymy również winylową płytę z utworami z filmu Mazur (Odeon, 1935). A także: francuski folder z 1929 reklamujący film Miłostki aktorki, oryginalne niemieckie programy reklamowe oraz karty kolekcjonerskie z roku 1934 i 1936 z portretami hollywoodzkich gwiazd.
Jednym z eksponatów jest również fotografia aktorki z jej podpisem. A wśród prawdziwych rarytasów znalazła się księga metrykalna. Ekspozycję uzupełniają cztery portrety Poli Neri. Ich autorem jest Zdzisław Ostrowski, artysta-malarz z Lipna.
Pola Negri urodziła się w Lipnie w roku 1897 jako Apolonia Chałupiec. Już od dziecka przejawiała talent aktorski. Na scenie teatralnej zadebiutowała w wieku 15 lat rolą Klary w Ślubach panieńskich. Jej pierwszym filmem była Niewolnica zmysłów z 1914 r. Trzy lata później wyjechała do Berlina, gdzie występowała u Maxa Reinhardta. Jednak przełomem w jej karierze okazała się współpraca z Ernstem Lubitschem, z którym nakręciła kilka kinowych przebojów. Dzięki nim została zauważona w Hollywood. Po wyjeździe do USA szybko odniosła sukces. Przyczyniły się do tego występy w Hiszpańskiej tancerce, Zakazanym raju, Cesarzowej, Białej księżniczce. Kres jej oszałamiającej kariery położyło udźwiękowienie filmu. Wiidzom przeszkadzał jej niski głos i to, że mówiła z silnym polskim akcentem. Zmarła w 1987 r. w wieku 90 lat.
Warto wiedzieć: 21 października 2021 r. radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanowili, że rok 2022 w naszym regionie obchodzony będzie jako Rok Poli Negri. Staraniem samorządu województwa wydany został też komiks poświęcony tej największej gwieździe kina niemego.
Kuratorem wystawy jest Dorota Łańcucka z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. Organizatorzy: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri, Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Źródło: nadesłane