30 samorządów w kujawsko-pomorskim (w tym Gmina Miasta Lipna) przystąpiło do grona odpowiedzialnych samorządów, stawiających sobie za cel rozwój edukacji dzieci i młodzieży. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki wypracowaniu we współpracy z doradcą Lokalnego Planu Podnoszenia Jakości Oświaty. Plan dotyczyć będzie kompetencji kluczowych uczniów. Wszystkie działania realizowane są w ramach projektu "Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie kujawsko-pomorskim” koordynowanym przez bydgoskie biuro Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W projekcie tym mamy:
30 Jednostek Samorządu Terytorialnego zaangażowanych w opracowanie Lokalnych Planów Podnoszenia Jakości Oświaty oraz wspomagania szkół w zakresie kompetencji kluczowych uczniów
92 placówki oświatowe zgłoszone do wdrożenia procesu wsparcia kompetencji kluczowych uczniów
85 uczestników szkoleń - przedstawicieli gmin i powiatów zaangażowanych w działalność oświatową uczestniczących w cyklu szkoleniowym od maja do września 2018
30 Lokalnych Planów Podnoszenia Jakości Oświaty oraz wspomagania szkół w zakresie kompetencji kluczowych uczniów
Każdy samorząd poza wsparciem szkoleniowym i doradczym ma możliwość włączenia się w prace sieci współpracy, w ramach których będą rozwijane wątki tematyczne związane z rozwijaniem kompetencji kluczowych, przywództwo w oświacie, system oceny – zmiany do września 2018, nadzór pedagogiczny, proces wspomagania i inne stosownie do zapotrzebowania zgłaszanego przez uczestników. Planowanych jest 18 spotkań szkoleniowych 1-dniowych poświęconych wybranym tematom – wcześniej przedyskutowanym w sieci wirtualnej.
Uruchomionych zostanie 6 sieci tematycznych, początek działalności sieci to wrzesień 2018 r. Sieci poświęcone będą tematyce: przywództwa, procesu wspomagania, integracji środowiska oświaty w kujawsko-pomorskim, strategiom oświatowym i zarządzaniu oświatą, udostępniony zostanie również bank dobrych praktyk.
Projekt „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie kujawsko-pomorskim” realizowany w zgodzie z założeniami Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE) w oparciu o dofinasowanie ze środków unijnych program POWER 2014-2020 współfinasowanego ze środków EFS. Wartość projektu 1 335 589,92 zł, dofinasowanie ze środków europejskich wynosi 1 125 635,18 zł.
Źródło: Kujawsko-Pomorskie Biuro FRDL