Stanisław Głowacki – malarz, grafik, rzeźbiarz i muzyk, popularyzator wiedzy o historii i kulturze Ziemi Dobrzyńskiej.
Urodził się 8 maja 1949 r. w Lipnie w rodzinie rzemieślniczo-chłopskiej.
W latach 1991–1994 był dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Lipnie. Od najmłodszych lat zajmuje się twórczością artystyczną, realizując swoje pasje życiowe: rysuje, maluje, rzeźbi i gra na gitarze. Inspiracje artystyczne czerpie z otaczającego go świata, ludzi. Podejmuje ogólne problemy nękające nasz świat i zwykłych ludzi. Obrazy i rysunki Stanisława Głowackiego przedstawiają m.in. akty, kwiaty i martwą naturę, sceny batalistyczne. W swojej twórczości ukazuje świat jako jedność miłości i zła, świat kataklizmów, przemoce, tragedii ludzkiej, a zarazem świat, w którym jest miejsce na miłość i radość.
Wśród wielu interesujących prac rzeźbiarskich artysty warto zwrócić uwagę na wyrzeźbioną w drewnie
lipowym makietę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie, która została przekazana w darze Janowi Pawłowi II z okazji jego pobytu we Włocławku.
Pan Stanisław zajmuje się także rzeźbą użytkową. Artysta zajmuje się także ceramiką. Spośród dzieł ceramicznych warto wymienić tablice upamiętniającą rozstrzelanie 10. Polaków przez hitlerowców na Placu Dekerta w Lipnie w 1940 roku.
Inna pasja pana Stanisława to muzyka rozrywkowa. Od trzydziestu lat jest członkiem zespołu „Brevis”.
Dzieła Stanisława Głowackiego były wystawiane na licznych wystawach w kraju, a także poza jego granicami m.in. w Niemieckiej Republice Demokratycznej i Holandii. Obrazy i rzeźby można było podziwiać na wystawach w Aleksandrowie Kujawskim, Bydgoszczy, Toruniu, Rypinie i mieście rodzinnym