NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Poniedziałek 23 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą Dagna, Wiktoria, Sławomir

Informator ZUS


Informator ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (grafika ilustracyjna, foto:ZUS)

Dyżury eksperckie ZUS

Placówki ZUS w regionie zapraszają do wzięcia udziału w telefonicznych dyżurach eksperckich, które odbędą się w dniach od  13 do 17  listopada.  Pierwszy dyżur zaplanowano na 13 listopada. W godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 41 eksperci będą odpowiadać na pytania dotyczące renty socjalnej,  komu przysługuje, a także jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Wyjaśnią również, czy na rencie socjalnej można pracować i ile można dorobić- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

14 listopada odbędzie się specjalny dyżur telefoniczny dla osób, które prowadzą własną firmę i korzystają  z „małego ZUS plus”. W godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 81 24  będzie można dowiedzieć się, pod jakimi warunkami można nadal korzystać z ulgi, a także jakie dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe należy złożyć w ZUS oraz w jakim terminie. 

14 listopada będzie można również zapytać ekspertów o elektroniczne formy kontaktu z ZUS jak: e-wizyty, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, czy E-PUAP. Dzwonić można w godz. 9-10.30 pod nr tel.  502 008 688

Na pytania o świadczenie wychowawcze 500 plus, 300 plus z programu „Dobry Start” eksperci będą odpowiadać 15 listopada w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 84 26. Z kolei dzwoniąc 15 listopada
w godz. 8-10.00 pod nr tel.  56 450 67 21 będzie można zapytać o dodatki do świadczeń emerytalno-rentowych, a w godz. 9-11.00  pod nr tel. 56 610 93 24 o zasiłki.

15 listopada ZUS organizuje specjalny dyżur telefoniczny dla osób z niepełnosprawnością.  W godz. 10-12.00 pod nr tel. 56 610 93 32 będzie można zapytać eksperta o świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych, rentę socjalną, rentę inwalidzką, dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek 500+ dla niesamodzielnych.

Dyżur dotyczący zakładania konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz zasad udzielania pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS odbędzie się 16 listopada. W godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 84 46 będzie można dowiedzieć się m.in. w jaki sposób potwierdzić swoje dane zakładając konto na PUE, jak udzielić innej osobie pełnomocnictwa do reprezentowania nas przed ZUS, a także jakie wnioski można składać za pośrednictwem PUE.

Z kolei dzwoniąc 17 listopada w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52  341 87 34 będzie można zapytać o emerytury i renty.

E-wizyta w ZUS możliwa także poprzez aplikację mObywatel

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić swoje sprawy w ZUS. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać twarzą w twarz także online w trakcie e-wizyty. Taką wideorozmowę można zarezerwować nie tylko poprzez stronę zus.pl, ale i przez aplikację mObywatel.

Za pośrednictwem aplikacji mObywatel klienci mogą już umawiać się na wideorozmowę z pracownikiem ZUS. Rezerwacja e-wizyty w aplikacji jest bardzo prosta. Wystarczy wejść w zakładkę „Usługi” i wybrać  kafelek „e-wizyta w ZUS”. Podczas rezerwacji należy wybrać temat e-wizyty, wpisać kod pocztowy miejsca zamieszkania, a  przypadku płatników składek- kod pocztowy siedziby swojej firmy. Następnie należy wybrać dogodny dla siebie termin, podać swój adres e-mail i zarezerwować e-wizytę- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Rezerwując spotkanie online z pracownikiem ZUS poprzez aplikację mObywatel klient nie musi podawać swojego imienia i nazwiska oraz numeru PESEL, tak jak to jest w przypadku rezerwacji poprzez stronę zus.pl, ponieważ dane te zostaną przekazane automatycznie do naszego systemu z mObywatela- dodaje rzeczniczka.

Po rezerwacji e-wizyty klient standardowo otrzyma maila z informacją o rezerwacji wideorozmowy i linkiem do spotkania z konsultantem. Na podany adres poczty elektronicznej  otrzyma także maila z przypomnieniem o e-wizycie oraz sms przypominający, jeśli na etapie rezerwacji podał numer telefonu. Dodatkowym usprawnieniem jest możliwość połączenia się z konsultantem ZUS bezpośrednio z aplikacji mObywatel poprzez kliknięcie klawiszem „Dołącz do spotkania”. Dzięki nowej usłudze klient będzie widział listę e-wizyt umówionych i zakończonych, których rezerwacja odbyła się w mObywatelu.

Obecnie w aplikacji mObywatel  można zarezerwować e-wizyty we wszystkich obszarach merytorycznych także PJM, z wyjątkiem e-wizyt w sprawie emerytur i rent międzynarodowych. Ta usługa  będzie dostępna w terminie późniejszym.

Aktualizacja aplikacji dostępna jest w sklepach Google Play i App Store.

ZUS zaprasza na Dzień Seniora

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z zaprzyjaźnionymi instytucjami organizuje ciekawe wydarzenia dla seniorów. W tym roku oddział ZUS w Toruniu Dzień Seniora przygotowuje w kilku terminach i miejscach. Hasło przewodnie obchodów tego święta to "Senior menager ds. własnego bezpieczeństwa". Współorganizatorem wydarzenia jest Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów.

15 listopada obchody Dnia Seniora odbędą się w placówkach ZUS-u w Grudziądzu, ul. Wybickiego 39 oraz w Golubiu-Dobrzyniu, ul. 1000-lecia 25. W godz. od 9.00 do 12.00 na Sali Obsługi Klientów ZUS w Grudziądzu seniorzy będą mogli skorzystać z porad specjalistów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Policji. Z kolei w Golubiu-Dobrzyniu w godz. od 10.00 do 11.00 będzie można skorzystać z indywidualnych konsultacji z przedstawicielami organizacji działających na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Święto seniorów obchodzone będzie również 16 listopada w Inspektoracie ZUS we Włocławku, ul. Płocka 167. W godz. od 11.00 do 14.00 na seniorów czekać będą eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy  będą  udzielać informacji na temat realizowanych programów profilaktycznych, portalu DIETY NFZ, MOJE Fizjo Plus. Będzie można dowiedzieć się na temat leczenia uzdrowiskowego, czyli jak wyjechać do sanatorium. Eksperci podpowiedzą również jak uzyskać refundację NFZ na zaopatrzenie w wyroby medyczne, wyjaśnią także, jakie informacje można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta. Dla chętnych przeprowadzą  analizę składu ciała,  określą BMI oraz wiek metaboliczny ciała. Na stoisku NFZ będzie także możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Z kolei eksperci ZUS odpowiedzą m.in. na pytania dotyczące rent i emerytur, bezpiecznej komunikacji z Zakładem oraz innych ważnych dla seniorów kwestii- dodaje rzeczniczka.

Dzień Seniora organizuje także Inspektorat ZUS w Lipnie. 24 listopada w godz. od 10 do 12.00 Zakład zaprasza do swojej siedziby przy ul. Mickiewicza 43 na porady i indywidualne konsultacje.

Kolejne wydarzenie w ramach Dnia Seniora, które odbędzie się 24 listopada, zorganizowane będzie w Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej, ul. Wyszyńskiego 7/9 w Toruniu. W programie wiele atrakcji – ciekawe prelekcje np. na temat zagrożeń, na jakie narażone są osoby starsze i samotne. Będą stoiska eksperckie, a także część artystyczna. Ponadto podczas wydarzenia będzie można dokonać pomiaru wagi, wzrostu, tkanki tłuszczowej i zawartości wody w organizmie  oraz zmierzyć ciśnienie. Uczestnicy będą mogli podziwiać, a także zakupić własnoręcznie wykonane prace przez podopiecznych CP Caritas w Toruniu, podopiecznych Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych- Warsztaty Terapii Zajęciowej „Arkadia” oraz członków Polskiego Związku Niewidomych- Warsztaty Terapii Zajęciowej i członków Kamienicy Inicjatyw.

Wśród prelegentów będą: przedstawiciele ZUS, NFZ, PFRON, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, I Urzędu Skarbowego w Toruniu, Ośrodka Wsparcia i Testów, Banku Pocztowego, czy Levicare Sp. z o.o. Do dyspozycji będą także stoiska ekspertów m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, I Urzędu Skarbowego w Toruniu, czy Stowarzyszenia  ds. Osób Niepełnosprawnych. Nie zabraknie również przedstawicieli RC fundacji konsultingu i rehabilitacji w Toruniu, Ośrodka Wsparcia i Testów w Toruniu, Banku Pocztowego oraz przedstawicieli z Centrum Aktywności Lokalnej w Toruniu „Willa z pasją”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy.

Przybywa cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju przekroczyła już 1 mln 111 tys. osób. Największą grupę nadal stanowią obywatele Ukrainy.

Na koniec września br. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS zgłoszonych było ponad 1,111 mln cudzoziemców. Od początku roku ich liczba wzrosła o ponad 48,4 tys. Już od lat zdecydowaną większość pracujących w Polsce cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy.

Na koniec września było ich ponad 753 tys. Poza nimi najliczniejsze narodowości, które legalnie świadczą pracę w naszym kraju to Białorusini – 126,3 tys. osób i Gruzini – 27 tys. osób- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

W województwie kujawsko-pomorskim odnotowaliśmy ponad 39,5 tys. obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS. W dalszym ciągu dominującą grupą w naszym regionie są obywatele Ukrainy, których jest blisko 28,3 tys. Kolejną liczną grupą cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym są Białorusini. Na koniec września br. było ich niemal 2,7 tys. Tuż za nimi są obywatele Indii -940 osób i Gruzji -805 osób. Legalną pracę w naszym województwie podejmują także obywatele Mołdawii, Rosji, Bułgarii, Turcji, czy Wietnamu. Do ubezpieczeń zgłoszeni są również obcokrajowcy z bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Meksyku, Tajlandii, czy Filipin – dodaje rzeczniczka.

Większość cudzoziemców, bo aż 59,4 proc., którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracę, pozostali albo prowadzą własną firmę, albo pracują na umowie zleceniu czy też na podstawie innych umów cywilnoprawnych, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Co ciekawe od początku roku przybyło cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą o 54,9 proc. Ich liczba na koniec grudnia 2022 r. wynosiła 29,7 tys., by wzrosnąć do 46 tys. na koniec września 2023 r.

Na Kujawach i Pomorzu również największą grupę spośród ubezpieczonych cudzoziemców stanowią pracownicy. Jest ich 16,5 tys. Na zarejestrowanie działalności gospodarczej zdecydowało się 1,5 tys. przedsiębiorców.

Efekty kontroli zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych od stycznia do września tego roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień wyniosła 129 mln 377 tys. zł, w kujawsko-pomorskim ponad 6 mln 700 tys. zł.

W ramach przysługujących uprawnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwsza dotyczy ich wykorzystywania, druga orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Przy kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy chory nie pracuje podczas niedyspozycji, albo nie wykonuje innych aktywności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia jak np. remont mieszkania. Taką kontrolę mogą również przeprowadzić pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników-  informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Natomiast przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS-u sprawdzają, czy osoba korzystająca z e-ZLA nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy je skrócić. Kontrola ta może odbyć się także w oparciu o dokumentację medyczną, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie- dodaje rzeczniczka.

Skuteczność kontroli jest coraz większa m.in. za sprawą pomocnych wskazówek, które trafiają do ZUS. Coraz częściej powodem kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy są anonimowe zgłoszenia. 

Tylko w tym roku od stycznia do września w całym kraju ZUS przeprowadził 336,9 tys. kontroli zwolnień lekarskich. W konsekwencji wydano 20,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 19,4 mln zł. W regionie bydgoski i toruński oddział ZUS przeprowadził 23,5 tys. takich kontroli, ponad tysiąc osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła ponad 898 tys.– mówi Krystyna Michałek

Kontrole to nie wszystko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Zasiłek czy świadczenie rehabilitacyjne nie może być wtedy wyższe niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. W całym kraju z tego powodu obniżono wypłaty o 109,9 mln zł, w regionie o 5,8 mln zł.

Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do września 2023 r. w kraju wyniosła 129 mln 377 tys. zł, w kujawsko-pomorskim ponad 6 mln 700 tys. zł.

Jakie konsekwencje czekają na tych, co kombinują?

Wiele osób nadużywa zwolnień lekarskich, wykorzystując je niezgodnie z zaleceniem lekarskim,  np. remontując mieszkanie, wykonując pracę zarobkową czy traktując zwolnienie jak dodatkowy urlop i wyjeżdżając na odpoczynek. Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Natomiast przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba sprawdzana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji pacjent zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania.

Jak oszukiwali na zwolnieniu lekarskim w regionie?

Sposobów nadużywania zwolnień jest mnóstwo. Najczęściej nieprawidłowości dotyczą osób, które na zwolnieniu lekarskim, zamiast regenerować się- pracują. Wśród osób, które w tym roku musiały zwrócić zasiłek chorobowy, był mężczyzna, który w trakcie zwolnienia lekarskiego wykonywał prace remontowe związane z naprawą dachu. Inny ubezpieczony pomagał przy budowie kurnika.  Był również pan, który w trakcie niezdolności do pracy pracował jako DJ dyskotekowy, a inny zbierał plony uprawne z własnego pola. Jeden z przyłapanych podczas niedyspozycji zdrowotnej  prowadził samochód za kolegę, który pracuje w firmie kurierskiej. Zasiłek chorobowy musiał również zwrócić ubezpieczony, który wykonywał usługę na rzecz pracodawcy, z którym ma zawartą umowę o pracę jako kierowca TIR-a. Pewna pani w trakcie zwolnienia poleciała na wakacje do Turcji i z tego powodu straciła zasiłek za cały okres zwolnienia. Przykładem nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego był także udział w regatach, pikiecie w urzędzie, czy praca w komisji wyborczej.

Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1728299573.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc