NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Środa 22 stycznia 2025 r.
Imieniny obchodzą Anastazy, Wincenty, Wiktor

Informator ZUS


Informator ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (grafika ilustracyjna, foto:ZUS)

Dyżury telefoniczne dla klientów ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje kolejne telefoniczne dyżury eksperckie. Będzie można dopytać m.in. o świadczenie przedemerytalne, zwrot nadpłaconych składek, zasiłki, zasady przeliczania świadczeń emerytalno-rentowych, waloryzację emerytur i rent, świadczenie wspierające, czy rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W poniedziałek, 18 marca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 42 specjaliści udzielać będą informacji w zakresie świadczenia przedemerytalnego. We wtorek, 19 marca odbędą się dwa dyżury telefoniczne.  W godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 83 64 będzie można zapytać ekspertów o to, kto i kiedy może złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek, a pod nr tel. 56 610 93 32 o zasiłek opiekuńczy.

Na 20 marca zaplanowano kilka dyżurów telefonicznych:

  • w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 494 70 28 odbędzie się dyżur dla osób, które planują założyć własną firmę. Ekspertów będzie można zapytać m.in. o ulgi w opłacaniu składek, czy zasady sporządzania i składania dokumentów ubezpieczeniowych.
  • w godz. 9-11.00 pod nr tel. 56 610 93 24  dyżurować będą eksperci od zasiłków, a pod nr tel.  52 389 40 26 i 54 282 83 33 specjaliści od emerytur, których będzie można zapytać o przeliczanie świadczeń emerytalno-rentowych oraz jak dokonać zmiany sposobu wypłaty świadczenia,
  • w godz. 10-12.00 pod nr tel. 56 450 68 58  będzie można zapytać o waloryzację emerytur i rent
  • w godz. 11-13.00 pod nr tel. 56 610 93 59 specjaliści będą udzielać informacji jak skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, czyli jak wyjechać do sanatorium z ZUS-em

Na pytanie, jak udzielić pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS-ie będzie można uzyskać odpowiedź 21 marca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 341 84 46. Natomiast o świadczenie rehabilitacyjne, kto ma do niego prawo, jakie dokumenty należy złożyć, ubiegając się o nie, będzie można zapytać 22 marca w godz. 9-10.30 pod nr tel. 54 288 61 59.

Osoby zainteresowane świadczeniem wspierającym dla osób z niepełnosprawnością mogą dzwonić 22 marca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 356 10 96.

Świadczenie rehabilitacyjne, gdy choroba się przedłuża

Po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego, jeśli ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. 

Zasiłek chorobowy można otrzymywać przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużnej niż przez 182 dni, albo 270 dni – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. Natomiast po ustaniu ubezpieczenia na zwolnieniu lekarskim można przebywać maksymalnie 91 dni.  Gdy choroba się przedłuża, można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Świadczenie rehabilitacyjne stanowi pewnego rodzaju kontynuację zasiłku chorobowego. Możemy je otrzymać wtedy, gdy wykorzystaliśmy już cały okres zasiłkowy,  jesteśmy w  dalszym ciągu niezdolni do pracy, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja dają nam szanse na odzyskanie aktywności zawodowej. Ta sama zasada dotyczy także osób objętych ubezpieczeniem wypadkowym – jeżeli przyczyną niezdolności do pracy był wypadek przy pracy lub choroba zawodowa- dodaje rzeczniczka.

ZUS nie wypłaca świadczenia rehabilitacyjnego z urzędu, potrzebny jest wniosek

Płatnikiem świadczenia rehabilitacyjnego tak jak w przypadku zasiłku chorobowego może być albo pracodawca, albo ZUS. Aby otrzymać świadczenie z ZUS-u, potrzebny jest wniosek (ZNp-7). Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypełnia lekarz oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10). Pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków cały komplet dokumentów wraz z zaświadczeniem  płatnika składek Z-3 albo Z-3a przekazuje do ZUS-u. Natomiast osoby prowadzące własną firmę i po ustaniu tytułu ubezpieczenia same składają dokumenty w ZUS-ie. Druk OL-10 nie jest konieczny, jeśli niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia lub gdy składany jest wniosek o przedłużenie  świadczenia rehabilitacyjnego. Formularza tego nie składają również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Złożony wniosek  i co dalej?

Po złożeniu dokumentów oceny stanu zdrowia dokonuje lekarz orzecznik ZUS. Jeśli ubezpieczony nie zgadza się z orzeczeniem, to może w ciągu 14 dni od jego doręczenia wnieść sprzeciw. W ciągu 14 dni od wydania orzeczenia prezes ZUS może również zgłosić zarzut wadliwości tego orzeczenia. Zarówno sprzeciw, jak i zarzut wadliwości rozpatrywane są przez komisję lekarską ZUS. Na podstawie prawomocnego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS albo komisji lekarskiej, ZUS wydaje decyzję
w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne – jak długo, ile wynosi?

Świadczenie rehabilitacyjne można pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy. Wynosi ono: 90 proc. podstawy wymiaru świadczenia (podstawy wymiaru zasiłku chorobowego) przez pierwsze 90 dni, a w pozostałym okresie  75 proc. Natomiast, jeśli  niezdolność do pracy  przypada w czasie ciąży albo jest związana z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to wynosi 100 proc. podstawy.

Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobom uprawnionym do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego i nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Osoba, która pobiera świadczenie rehabilitacyjne, nie może pracować ani w inny sposób dorabiać. Jakiekolwiek zajęcie zarobkowe pozbawi ją prawa do świadczenia.

Do 27 marca można złożyć wniosek na poprawę bezpieczeństwa pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że jeszcze do 27 marca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy.  Do podziału jest 120 mln zł. 

Od 10 tys. nawet do 300 tys. złotych dofinansowania mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy wezmą udział w konkursie na poprawę bezpieczeństwa pracy. Najlepsze projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Pula środków, którą w tym roku ZUS przeznaczy na ten cel, wynosi 120 mln zł-  informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Za uzyskane środki przedsiębiorca może zakupić m.in. maszyny, urządzenia i sprzęt, które poprawią warunki i bezpieczeństwo pracy np. podnośniki, wózki jezdniowe, środki ochrony indywidualnej, oświetlenie, czy filtrowentylację. Lista możliwości jest długa.

Wnioski tylko do 27 marca

Firmy zainteresowane uzyskaniem dofinansowania projektów muszą się pospieszyć. Wniosek wraz z niezbędną dokumentacją mogą złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl  do 27 marca 2023 r.

Udział w konkursie mogą wziąć firmy, które m.in. nie korzystały z takiego wsparcia w ciągu ostatnich 3 lat lub nie zostały w tym czasie zobowiązane do jego zwrotu. Nie mogą również zalegać z opłatą składek i podatków, być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne pod adresem www.zus.pl/prewencja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Pytania dotyczące konkursu można kierować drogą elektroniczną na adres e-mail: konkurs@zus.pl.

Tylko w 2023 roku do konkursu przystąpiło prawie 5,2 tys. płatników składek, w tym 284 z województwa kujawsko-pomorskiego.

Ponad 2 mln wniosków o 800+

W przypadku zmiany rachunku bankowego, na który ma być przekazywane świadczenie wychowawcze 800+,  rodzic musi złożyć nowy wniosek. Dotyczy to zarówno obecnego okresu 2023/2024, jak i nowego 2024/2025.

Od 1 lutego 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy 2024/2025. Tylko do 7 marca do ZUS-u wpłynęło ponad 2 mln 348 tys. wniosków o 800+. W województwie kujawsko-pomorskim uprawnieni przekazali do ZUS-u ponad 130,7 tys. wniosków- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wnioski o świadczenie wychowawcze mogą składać nie tylko rodzice, ale i opiekunowie faktyczni, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, czy dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Wypełniony formularz można przesłać do ZUS-u tylko drogą elektroniczną przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala prawo do świadczenia wychowawczego na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Jeśli rodzic chce kontynuować wypłatę świadczenia od czerwca, musi złożyć elektronicznie wniosek do ZUS-u na nowy okres. Jeśli formularz będzie prawidłowo wypełniony i złożony do 30 kwietnia, to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca. Dzięki temu w przelewach nie będzie przerwy. Rodzice, którzy składają wniosek na nowo narodzone dziecko w marcu mogą złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2024 r. i na okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa  do 31 maja 2025 r.- wyjaśnia rzeczniczka.

Zmieniasz konto? Musisz złożyć nowy wniosek o 800+

Rodzic, który chce, aby ZUS wypłacał świadczenie na inny numer rachunku bankowego, musi złożyć nowy wniosek o 800+. We wniosku należy podać wszystkie niezbędne dane oraz nowy numer konta. Wówczas ZUS zmieni dane do wypłaty, a o zmianie rachunku bankowego poinformuje klienta na jego profilu  PUE ZUS.

ZUS przyjmuje wnioski o żłobkowe

Już od kwietnia 2022 r. rodzice maluchów mogą składać do ZUS-u wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wysokość dopłaty wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie.

Tylko w 2023 roku z niższej opłaty za pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna skorzystało przeszło 156 tys. dzieci. Kwota przekazana na ten cel wyniosła ponad 429 mln zł.

W województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym roku wypłacono ponad 7 tys. dofinansowań na łączną kwotę niemal 20 mln zł. Najwięcej dofinansowań wypłacono w województwie mazowieckim na kwotę 57 mln 770 tys. zł, dolnośląskim – 46 mln 867 tys. zł, śląskim – 46 mln 793 tys. zł- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, jednak nie więcej niż faktyczna opłata ponoszona przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Opłata za pobyt to kwota po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Nie wlicza się do niej kosztów za wyżywienie. Aby skorzystać z dopłaty, dziecko musi uczęszczać do placówki, która jest wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu  dziennych opiekunów.

Dofinansowanie dotyczy dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. gdy dziecko uczęszcza do żłobka przed 12 miesiącem życia lub po ukończeniu 36. miesiąca życia). Ze wsparcia można korzystać nie dłużej niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4. rok życia- dodaje rzeczniczka.

„Żłobkowe”  nie trafia bezpośrednio na konto rodziców, tak jak to jest w przypadku np. 800+, czy rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wypłaty świadczeń są przekazywane bezpośrednio na konto placówek opieki w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Jednak aby ZUS mógł przekazać dofinansowanie, placówka powinna wprowadzić do rejestru żłobków/klubów albo wykazu dziennych opiekunów kwotę faktycznie poniesionej opłaty za dziecko za dany miesiąc w terminie do 5 dnia roboczego następnego miesiąca. Jeśli placówka uzupełni dane z opóźnieniem lub pojawią się nieścisłości, to może to wydłużyć czas oczekiwania  na wypłatę dofinansowania. O kwocie środków przekazanej przez ZUS na rachunek placówki Zakład poinformuje rodziców poprzez umieszczenie informacji na ich profilu PUE ZUS.

Dofinansowanie na wniosek

Wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy mają numer PESEL mogą taki wniosek złożyć również przez aplikację mZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Kolejne oszustwa na pracownika ZUS-u w kujawsko-pomorskim

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotarły niepokojące sygnały o kolejnych próbach oszustwa „na pracownika ZUS-u”. Oszuści  przekazują informację seniorom o możliwości otrzymania dodatkowych środków i oferują pomoc w uzyskaniu 300 zł z Brukseli. Prawdopodobnie w ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe.

Do takiej próby oszustwa doszło w Bydgoszczy. Do drzwi emerytki zapukała kobieta, która podała się za pracownika ZUS-u.  Poinformowała ją o możliwości uzyskania dzięki premierowi pieniędzy z Unii Europejskiej. Oszustka oferowała swoją pomoc w uzyskaniu tych środków. Seniorka musiałaby jedynie okazać legitymację emeryta-rencisty i dowód osobisty. Emerytka była czujna i poprosiła o wylegitymowanie się przez rzekomą pracownicę ZUS-u. Oszustka oznajmiła, że legitymacje zostawiła w samochodzie i odjechała. Seniorka o całym zdarzeniu poinformowała policję i ZUS- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

To nie pierwszy taki przypadek, gdy oszust podawał się za pracownika ZUS-u, by zdobyć zaufanie starszej osoby. Dlatego prosimy naszych klientów o zachowanie szczególnej ostrożności. Jeśli mamy wątpliwości, czy faktycznie odwiedza nas pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, warto skontaktować się z najbliższą placówką ZUS-u lub zadzwonić pod numer 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy niezwłocznie powiadomić policję – apeluje Krystyna Michałek.

ZUS przypomina, w jakich okolicznościach może odwiedzić seniora w domu

Kontakt naszych klientów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych odbywa się przede wszystkim drogą pocztową, podczas wizyt w placówkach Zakładu, e-wizyt, a także przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Osobiste odwiedzenie seniora przez pracowników ZUS-u w jego domu jest wyjątkowo rzadkie i dotyczy ściśle określonych sytuacji.

Emeryci i renciści takiej wizyty mogą spodziewać się tylko w dwóch sytuacjach, ale zawsze wcześniej są o nich informowani. W pierwszym przypadku z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin, gdzie pracownicy Zakładu osobiście składają gratulacje. Druga okoliczność, gdy klient ubiega się  np. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatek pielęgnacyjny, czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a stan jego zdrowia nie pozwala dotrzeć na badanie do placówki ZUS-u. W takiej sytuacji lekarz orzecznik po wcześniejszym zawiadomieniu o terminie badania przyjeżdża do wnioskodawcy do domu.

O wizycie z wyprzedzeniem informowane są również osoby prowadzące działalność gospodarczą, zakłady pracy, u których ma być przeprowadzona kontrola płatników składek. Polega ona m.in. na sprawdzeniu, czy przedsiębiorca prawidłowo zgłasza do ubezpieczeń społecznych siebie i swoich pracowników, prawidłowo oblicza i opłaca składki, a także czy prawidłowo wypłaca świadczenia. Na wizytę uprawnieni pracownicy Zakładu umawiają się z wyprzedzeniem. Inspektor ZUS rozpoczyna kontrolę od doręczenia płatnikowi składek (lub osobie, która jest upoważniona do reprezentowania płatnika składek) upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz okazania legitymacji służbowej.

Jedyną sytuacją, gdy pracownik ZUS-u może zapukać do naszych drzwi bez zapowiedzi, jest kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Osoba kontrolująca musi mieć jednak przy sobie dokument ze zdjęciem i upoważnienie do przeprowadzenia takich czynności.

Z mLegitymacji ZUS korzysta już ponad 665 tys. emerytów i rencistów  

Od stycznia 2023 roku ZUS wydaje legitymację emeryta-rencisty w formie plastikowej karty tylko na wniosek. Zakład z urzędu wystawia wszystkim uprawnionym elektroniczną wersję legitymacji, którą można pobrać w aplikacji mObywatel. Korzysta z niej już ponad 665 tys. emerytów i rencistów.

Mlegitymacja działa jak tradycyjna. Można nią potwierdzić status emeryta czy rencisty i skorzystać z przysługujących ulg oraz zniżek. Świadczeniobiorcy mogą posługiwać się dokumentem na własnym urządzeniu mobilnym, np. smartfonie. Wystarczy, że wcześniej zainstalują bezpłatną aplikację mObywatel i po jej uruchomieniu klikną opcję „dodaj dokument”, a następnie wskażą na wyświetlonej liście legitymację emeryta-rencisty-informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty.

Elektroniczną legitymację można mieć zawsze przy sobie w telefonie komórkowym. Jest to duża wygoda. Przekonało się już o tym ponad 665 tys. emerytów i rencistów, którzy pobrali mLegitymację w aplikacji mObywatel.

Plastikowa legitmacja tylko na wniosek

Od stycznia 2023 r. legitymacja emeryta-rencisty w formie plastikowej karty wydawana jest wyłącznie na wniosek (formularz ERL) osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. Taki wniosek można złożyć w ZUS-ie w dowolnym czasie – zarówno razem z wnioskiem o przyznanie emerytury lub renty, jak i już po przyznaniu świadczenia. Z obu dostępnych legitymacji, czyli z wersji elektronicznej i plastikowej seniorzy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb.

Źródło: nadesłane, Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

http://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.plhttps://umlipno.pl/pl,page,podatki_2025,342.html https://umlipno.pl/download/1726565495.pdfhttps://umlipno.pl/download/1736849772.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc