NIE MÓWIĘ SZEPTEM GDY PYTAJĄ SKĄD JESTEM

Niedziela 21 lipca 2024 r.
Imieniny obchodzą Maria, Magdalena, Wawrzyniec

30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni


30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni
Plakat wydarzenia - 30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i | Młodzieży w Szafarni (źródło: Ośrodek Chopinowski w Szafarni)

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs odbywa się od 29 lat w Szafarni – miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin spędził dwukrotnie niezapomniane wakacje, a które do dziś przyciąga nowe pokolenia pianistów kochających muzykę Chopina.

Poza promocją Chopinowskich kompozycji, szczególnie istotną ideą przyświecającą organizatorom Konkursu jest chęć wyłonienia młodych talentów i stworzenie im możliwości konfrontacji i prezentacji umiejętności pianistycznych. Konkurs, zainicjowany w 1992 roku, pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, a od 1993 roku w jego kolejnych edycjach uczestniczyli już młodzi artyści z innych państw. Na przestrzeni lat w konkursie wystąpili wirtuozi fortepianu z ponad 52 krajów, również tak odległych jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia czy Kanada.

Konkurs zrodził się także z potrzeby promowania muzyki polskiego kompozytora oraz utrwalenia charakterystycznej dla niego tradycji gry na fortepianie, dlatego stałym punktem repertuaru konkursowego są kompozycje Fryderyka Chopina. Wśród nich pojawiają się także utwory obowiązkowe, w tym Mazurek a-moll op. 17 nr 4, którego powstanie tradycja łączy z  okresem wakacji młodego Fryderyka Chopina w Szafarni. W programie pojawiają się także wybrane przez uczestników dzieła wirtuozowskie – utwory, często wymagające technicznie, stawiające przed młodymi wykonawcami różnorakie trudności interpretacyjne, lecz pozwalające na pokazanie pełni możliwości pianistycznych. Dzięki różnorodności prezentowanych utworów i  interpretacji trwające trzy dni zmagania konkursowe są niezwykle cennym i emocjonującym doświadczeniem dla młodych pianistów oraz obserwatorów.

Do tegorocznej edycji Konkursu aplikowało blisko 100 młodych pianistów, a zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem 55 uczestników, w tym reprezentujących 19  krajów. 30.  Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i  Młodzieży w  Szafarni odbędzie się w dniach 24-28 maja 2023 r. Rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym w wykonaniu Piotra Pawlaka i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w CKK Jordanki w Toruniu 24 maja o godz. 19.00. Wysłuchamy Koncertu Fortepianowego e-moll F. Chopina oraz Suitę I i II Edvarda Griega. W dniach od 25 do 27 maja odbędą się przesłuchania konkursowe w trzech kategoriach wiekowych ( I. dzieci do lat 10, II. 11-13 lat, III.14-16 lat ). Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego w  składzie: prof. prof. Alberto Nosé (Włochy), prof. Calara Biermasz (Niderlandy),prof. Izabella Darska - Havasi (Węgry), prof. Zbigniew Raubo (Polska). W niedzielę o godzinie 12.00 wysłuchamy plenerowego Koncertu Laureatów. Przesłuchania konkursowe i Koncert Laureatów odbędą się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, na które jest wstęp wolny.

Zdaniem pedagogów, obserwatorów i recenzentów, Konkurs w istotny i znaczący sposób przyczynia się do podniesienia poziomu gry młodych wykonawców. Jest on wspaniałą płaszczyzną pozwalającą na wymianę muzycznych doświadczeń związanych z odkrywaniem sensu i znaczenia muzyki Fryderyka Chopina, której źródła sięgają również miejsca, jakim jest Szafarnia

Serdecznie zapraszamy do Szafarni.

Plakat wydarzenia

Źródło: nadesłane, Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Data publikacji: 17 maja 2023 r.

https://umlipno.bipgov.net/p,wybory_uzupelniajace_do_senatu_rzeczypospolitej_polskiej_-_21_lipca_2024_r,380.htmlhttp://www.umlipno.pl/,page,sesje_rady_miejskiej_w_lipnie,332.htmlhttp://umlipno.esesja.pl https://umlipno.pl/download/1712751696.pdfhttps://umlipno.pl/pl,news2,cieple_mieszkanie_%E2%80%93_informacja_o_programie,6034.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,page,podatki_2024,342.htmlhttps://umlipno.pl/pl,page,program_czyste_powietrze,333.htmlhttp://umlipno.pl/pl,news2,rewitalizujemy_lipno_–_konsultacje_spoleczne,2954.html#tresc_stronyhttps://umlipno.pl/download/1663589098.jpghttp://www.zone.gunb.gov.pl/https://umlipno.pl/pl,news2,centralna_eidencja_emisyjnosci_budynkow_,5284.htmlhttp://www.umlipno.pl/pl,news2,ue_-_projekty,3750.html#tresc_stronyhttps://www.umlipno.pl/pl,page,straz_miejska_w_lipnie,337.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,fundusz_drog_samorzadowych,4749.htmlhttps://www.umlipno.pl/pl,news2,rfil,5845.htmlhttps://umlipno.pl/download/1663568852.jpghttp://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.htmlhttps://umlipno.pl/pl,news2,ambulans_do_pobierania_krwi_od_dawcow_honorowych_%E2%80%93_harmonogram_na_2024_rok,6553.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=pFnwjGeNvq0&feature=youtu.behttp://um-lipno.esog.pl/https://www.strefa.gda.pl/https://umlipno.pl/download/1578639026.pdfhttps://voxly.pl/lipnohttp://www.umlipno.pl/pl,page,partnerzy_lipnowskiej_karty_duzej_rodziny_i_karty_seniora,269.htmlhttp://mlipno.e-mapa.net/https://mikroporady.pl/pytania-do-ekspertahttp://umlipno.pl/userfiles//salaślubów.jpghttp://www.umlipno.pl/pl,news2,nakretki_dla_igora,3509.html#tresc_stronyhttps://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=truehttps://internet.gov.pl/http://www.niebieskalinia.kujawsko-pomorskie.pl/kujawsko-pomorska-niebieska-linia,2,l1.htmlhttp://www.indexfirm.pl/gablota/miasto/1631/LIPNOhttp://www.rekultywacja.kujawsko-pomorskie.pl/
pomoc
pomoc