1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, które nie godziło się, by Polską rządziła komunistyczna władza. Zostało uchwalone przez parlament i jest obchodzone od 2011 roku.
„Żołnierzami niezłomnymi” – bo tak też bywają nazywani - byli między innymi: generał August Fieldorf "Nil", Józef Kuraś „Ogień”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna "Inka". Ostatni z nich - Józef Franczak "Lalek", zginął w obławie 21 października 1963 roku. Do dziś nieznane są miejsca pochówku wielu żołnierzy niezłomnych. Dzięki pracom ekshumacyjnym prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej, identyfikowane są kolejne ofiary terroru komunistycznego.
W najbliższą niedzielę o godzinie 9.00 ku czci bohaterom tamtych czasów, w mieście zawyją syreny. Apelujemy do mieszkańców o uczczenie tego święta poprzez wywieszenie flagi na budynku – zadbajmy o pamięć tych Żołnierzy!
14 marca br. o godz. 10:00 w kinie Nawojka w Lipnie rozpocznie się IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Żołnierze Wyklęci”. Wydarzenie jest konkursem wokalnym tematycznie poświęconym żołnierzom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Bohaterom stawiającym opór służbie bezpieczeństwa ZSRR oraz polskim władzom komunistycznym. Wartości przez nich wyznawane takie jak patriotyzm oraz zaangażowanie w obronę polskości są godne upamiętnienia i uczczenia.